no image found
Tävling
Mer information om att tävla i Taekwon-Do kommer inom kort...
Kamp

En sparringmatch utförs mellan två utövare och pågår vanligtvis i två ronder, där varje rond är två minuter lång, med en minuts vila mellan ronderna.

Kampen utförs på en yta som är 9 x 9 meter och bedöms av fyra kantdomare, en ringdomare, samt en övervakande huvuddomare.

Den godkända träffytan på motståndarens kropp finns endast på framsidan av kroppen från midjan och uppåt. Vinner gör den som lyckas ta flest poäng under de två ronderna.

Poängen fördelas enligt följande:

1 Poäng -  Handteknik mot mellansektion samt handteknik mot hög sektion.

2 Poäng – Benteknik mot mellansektion

3 Poäng – Benteknik mot hög sektion


Mönster (Tul)

Tul

Mönster är ett bestämt antal attack- och försvarstekniker i grundform som man utför i en logisk ordning.

När man tävlar i mönster bedöms den tävlande utifrån vissa förutbestämda kriterier som  noggrannhet, teknik, styrka och allmän estetisk känsla.

Nedan finns en lista på Taekwon-Do ITF´s mönster.

1.   Chon ji Tul
2.   Dan Gun Tul
3.   Do San Tul
4.   Won Hyo Tul
5.   Yul Gok Tul
6.   Joong Gun Tul
7.   Toi Gye Tul
8.   Hwa Rang Tul
9.   Choong Moo Tul
10. Kwang Gae Tul
11. Po Eun Tul
12. Ge Baek Tul
13. Eui Am Tul
14. Choong Jang Tul
15. Juche Tul
16. Sam Il Tul
17. Yoo Sin Tul
18. Choi Yong Tul
19. Yon Gae Tul
20. Ul Ji Tul
21. Moon Moo Tul
22. So San Tul
23. Se Jong Tul
24. Tong Il Tul


Krosstekniker

Krosstekniker

Förutbestämda hand- och bentekniker som används för att knäcka högst antal plankor fastmonterade i en speciell ställning. Med krosstekniker mäts den kraft samt den tekniska förmåga som utövaren kan prestera med sina tekniker.

Vid tävling används, för damer 3 och för herrar 5, förutbestämda tekniker för att krossa ett visst antal plankor.

Numera används plastplankor som är konstruerade för att vardera motsvara en 2 cm tjock träplanka.
Detta ställer krav på att tekniken inte bara ska vara kraftfull utan även vara tekniskt väl utförd och träffa på en exakt träffyta.

De tekniker som man tävlar i är slag framåt, slag med knivhand, sidspark, rundspark och omvänd rundspark.


Speciella tekniker

Förutbestämda  hoppsparktekniker som används för att  sparka sönder en planka som är monterad i en ställning på högsta möjliga höjd eller avstånd. Vid alla moment är utövaren tvungen att landa på benen utan att förlora balansen. Vid utförandet av speciella tekniker visas utövarens spänstförmåga och förmåga att samtidigt kunna behålla sin kraft i teknikerna då de utförs i hoppande form.

Vid tävling används, för damer 2 och herrar 5, förutbestämda tekniker för att krossa en planka på högsta möjliga höjd eller avstånd.

De tekniker som man tävlar i är hoppande uppåtspark, hoppande rundspark, hoppande omvänd rundspark, hoppande 360 graders bakåtspark samt hoppande sidspark över hinder.


Tävlingsresultat

Klicka på länkarna nedan för att öppna resultat från itfsverige.se, resultaten öppnas i ett nytt fönster.

2012

Viking Cup International, Skövde (1 Silver och 3 Brons – 18:e bästa klubb)

2011

Svenska Mästerskapen, Mölndal (2 Guld och 2 Silver – 5:e bästa klubb)
Svea Cup Challenge Totalt (16 Guld och 6 Silver – 2:a bästa klubb)
Svea Cup Challenge 3, Stockholm (6 Guld och 5 Silver – 1:a bästa klubb)
Stenungsund Open, Stenungsund (4 Guld, 2 Silver och 7 Brons – 6:e bästa klubb)
Viking Cup International, Skövde (2 Silver och 3 Brons – 14:e bästa klubb)
Svea Cup Challenge 2, Värnamo (4 Guld – 4:e bästa klubb)

2010

Svenska mästerskapen, Jönköping (1 Guld och 2 Silver – 6:e bästa klubb)
Svea Cup Challenge 1, Göteborg (6 Guld och 1 Silver – 2:a bästa klubb)
Talent Open, Göteborg (2 Guld, 2 Silver och 4 Brons – 7:e bästa klubb)
Svea cup, Stockholm (7 Guld, 3 Silver och 1 Brons – 2:a bästa klubb)
Stenungsund Open, Stenungsund (5 Guld, 2 Silver och 2 Brons – 8:e bästa klubb)
Swedish ITF Open, Ljungby (2 Guld, 1 Silver och 2 Brons – 11:e bästa klubb)

2009

Västsvenska cupen, Göteborg (3 Guld, 1 Silver och 3 Brons – 3:e bästa klubb)
Svenska mästerskapen, Stockholm (1 Guld – 8:e bästa klubb)
Talent Open, Göteborg (1 Guld och 2 Brons – 16:e bästa klubb)
Svea Cup, Stockholm (3 Silver och 3 Brons – 7:e bästa klubb)
Viking Cup International, Skövde (2 Silver och 2 Brons – 23:e bästa klubb)

2008

Talent Open, Göteborg (4 Guld och 2 Silver – 7:e bästa klubb)
Svenska Mästerskapen, Skövde (2 Guld – 6:e bästa klubb)
Swedish ITF Open, Ljungby (1 Guld – 14:e bästa klubb)
Svea Cup, Södertälje (1 Guld, 2 Silver – 11:e bästa klubb)
Stenungsund Open, Stenungsund (1 Guld, 3 Silver och 1 Brons – 12:e bästa klubb)
Viking Cup International, Skövde (2 Guld och 1 Brons – 13:e bästa klubb)


Trningstider
Kalendarium

10 oktober Svea Cup, Södertälje, tävling för de som fyllt 8 år och äldre i mönster och kamp.

14 november SM, Ljungby, tävling i alla grenar för de som fyllt 14 år och äldre i mönster och kamp.

15 november Swedish ITF Open, Ljungby, tävling för 8 år och äldre i mönster och kamp.

5 december Graderingsläger i Skövde för alla åldrar och grader.

V50-51 Graderingsveckor i Mariestad i resp. grupp.


Följ oss på facebook
Facebook
Förbund
Sponsorer